Teknozete

Belka dönüştürülmüş elektrikli otobüs üretti

Belka dönüştürülmüş elektrikli otobüs üretti
25 Şubat 2021 - 15:58 'de eklendi ve 264 kez görüntülendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, eski dizel motorlu bir otobüsün %100 elektrikli bir otobüse dönüştürdüklerini duyurdu. Ayrıca sıfırdan üretilecek elektrikli bir otobüsün 3’te 1 fiyatına mal ettiklerini de belirtti. Yetkililer, Belka tarafından hayata geçirilen bu proje için, ilerideki günlerde Ankara yollarında bu tür otobüslerin daha aktif bir şekilde dolaşacağını eklediler. Belka’nın bu projesi Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Kullanım ömrünü tamamlamış dizel otobüslerden tamamıyla elektrikli otobüsler üretiliyor. Elektrikli olduğu için de insan vücuduna, doğaya ve çevreye minimum bir zarar söz konusu.  Maliyet konusunda oldukça artısı bulunan dizelden dönüştürülmüş elektrikli otobüs, Ankaralılardan tam not aldı.

Tamamen şarj edildiğinde 400 kilometreye kadar yol kat edebilen elektrikli otobüs için yakıt masrafı da %20 oranında azalmış durumda. Bu sebeple ulaşım fiyatlarında indirimler görmemize kesin gözlerle bakılıyor. Eski otobüsler hurda olmak yerine tekrardan hayata kazandırılıyor. Geri dönüşüme oldukça ihtiyacımızın olduğu bu yüzyılda takdir edilecek bir proje olmuş.

AB standartlarındaki dönüşüm projesini Ankara Büyükşehir Belediyesi Twitter hesabından “Dönüşüme hazır mısınız?” başlığıyla birlikte projenin tanıtım videosunu paylaştı. Ayrıca video başında yer verilen Albert Einstein’ın “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” sözü dikkatlerden kaçmadı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER