Teknozete

Facebook ve Apple arasında gerilim yaşanıyor

Facebook ve Apple arasında gerilim yaşanıyor
19 Şubat 2021 - 12:27 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Apple’ın yaptıklarına karşı misilleme yapmayı planlıyor. Kişisel verileri sızdırdığı iddiası Facebook’un başına bela olmuş, işler mahkemeye kadar götürülmüş ve bu durum kullanıcıların ciddi tepkisine neden olmuştu. Bunu dile getiren Apple’ın CEO’su Tim Cook da sosyal medya devinin hedefi haline geldi. Facebook ise hatırlanacağı üzere daha önceden Apple’ı veri kullanımı konusunda suçlamıştı. Facebook ve Apple arasındaki gerilim giderek tırmanıyor.

İki ünlü CEO arasında soğuk rüzgarlar eserken, iOS 14 ile birlikte gelen veri etiketleri ve uygulama içi izinlerin daha güvenli bir hal alması ipleri kopma noktasına getirdi.

Daha önce her iki CEO da uzlaşma sağlamak için bir araya gelse de herhangi bir anlaşma sağlanamamıştı.

Facebook ve Apple arasında ipler kopma noktasında

Şirket içerisinden gelen bilgiler de Zuckerberg’ın Apple’a karşı çok bilendiği yönünde. Öyle ki “Apple’a acı çektirmek gerekiyor.” dediği de gelen iddialar arasında. Ayrıca Epic Games başta olmak üzere Apple karşıtı bir lobi kurması bekleniyor. Apple’ın bu hamlesi sosyal medyaların reklam gelirlerini baltalayacak. Facebook tarafının daha da kalabalıklaşacağı düşünülüyor. Neredeyse çoğu uygulama verileri işleyerek reklam gösteriyor.

Apple’ın geri adım atması beklenmiyor. Dev şirketin daha da güçlü duracağı düşünülüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER