Teknozete

İkinci el araç alım satımına vergi geliyor

İkinci el araç alım satımına vergi geliyor
28 Şubat 2021 - 19:08 'de eklendi ve 170 kez görüntülendi.

Bazı kaynaklara göre hükümet ikinci el araç alım ve satım işlemleri için vergilendirmeye gidecek. İddialar ise araç satış fiyatının %0.5’i oranında bir verginin alınması yönünde. İkinci el araç piyasasının bu  kadar büyümesi de vergi alınması için bir sebep teşkil ediyor. Sıfır model bir araba alındığında zaten belli bir miktar vergi ödeniyor ardından ikinci el olarak satılmasıyla beraber aynı araba üzerinden birden fazla verginin alınması söz konusu oluyor.

Sözcü’de yer alan habere göre hükümet ikinci el araçlardan %0.5 vergi almaya hazırlanıyor. Yani 50 bin TL fiyatla ikinci el bir aracın satılması durumunda 250 TL vergi verilmesi gerekiyor. Ayrıca aracın satış fiyatı en az kasko değeri kadar olacak. Böylece araç satış fiyatları düşük gösterilip vergi sahtekarlığı yapılamayacak.

Yasa taslağının genel kuruldan geçerek yasalaşması bekleniyor. Taslakta, “2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5” ifadelerine yer verildiği belirtiliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER