Teknozete

Paycell kripto para alım satım dönemi başladı

Paycell kripto para alım satım dönemi başladı
23 Şubat 2021 - 19:16 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi.

Turkcell tarafından geliştirilen ödeme platformu olan Paycell, kripto alım satım işlemlerine resmen başladı. Bitcoin dahil olmak üzere şu anlık 5 farklı coin üzerinden işlem yapılabiliyor. Yeni güncelleme ile eklenen bu yeniliği kullanmak için uygulamanızı güncellemeniz ve sonrasında kimlik bilgilerinizi girip girmeniz yeterli olacaktır. Paycell üzeri saat farkı olmadan kripto para alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Satın alınan kripto paralar Coinbase tarafından sağlanan sigortalı cüzdanlarda saklanacak.

 

Paycell kripto para alım satım işlemleri başladı

Şimdilik sadece Bitcoin(BTC), Ethereum(ETH), Stellar Lumens(XLM), Bitcoin Cash(BCH) ve Litecoin(LTC) üzerinden işlem yapılıyor. Şuan için işlemler kısıtlı olsa da ileride çok daha gelişeceğini ön görüyoruz. Grafikler ve emirler uygulamada bulunmuyor, anlık fiyatlar üzerinden kripto işlemleri yapılıyor.

Devlet kripto işlemlerini destekliyor mu?

Turkcell hisselerinin çoğu Türkiye Varlık Fonu‘na yani devlete ait. Devlete bağlı olan bir şirketin kripto para sektörüne girmesi “Devlet bu sektöre destek mi veriyor?” sorusunu akıllara getirmiyor değil. İleri bir zamanda devletin kripto paralar hakkındaki hamlelerine şahitlik edebiliriz. Paycell, kripto para alt yapısıyla kendi alt yapısını birleştirirse bir çok sektörde bu ödeme yöntemi ile alışveriş yapabilme olanağı doğabilir. Görünen o ki Turkcell’in ülkemizde öncü olduğu bu hamleye başka firmaların da katılması çok yüksek bir olasılık.

Türkiye kripto para sektöründe Avrupa’da 1. , dünyada 4. sırada

Dünya Ekonomik Forumu(WEF) nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülkeleri açıkladı. Türkiye Avrupa’da 1. sıradayken dünya genelinde 4. sırada bulunuyor. Ülkemizde nüfusun %16’sı kripto para piyasasının içinde. Özellikle Y ve Z kuşağının bu piyasaya yoğun bir ilgisi var. Nijerya dünya genelinde 1. sırada. Nüfusun 3 te 1’i kripto para piyasasında. Ardından Vietnam %21 ile ikinci, Filipinler ise %20 ile üçüncü sırada bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER