Teknozete

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararında gelişme

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararında gelişme
20 Şubat 2021 - 21:53 'de eklendi ve 213 kez görüntülendi.

Yürürlüğe sokmayı hedeflediği yeni gizlilik sözleşmesi yüzünden oldukça fazla tepki alan WhatsApp, 15 Mayıs tarihine kadar sözleşmeyi kabul etmeyenler için ne gibi yaptırımlar yapılacağını açıkladı.

15 Mayıs’a kadar yeni gizlilik anlaşmasını imzalamayanlar için çeşitli kısıtlamalara gidildi. Bu süre zarfı boyunca hâlâ gizlilik sözleşmesi kabul edilmediyse, bu süreden sonra bir kaç hafta boyunca aramalar ve bildirimler alınmaya devam edilecek ama söz konusu kişiler uygulama içinden mesajları okuyamayacak ve mesajları cevaplayamayacaklar. Daha sonra ne olacağı ise merak konusu. WhatsApp’ın 120 gün boyunca aktif olmayan hesapları silmesi de gündemde. Bu silinen hesaplar arasında WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin de olması bekleniyor.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi ertelenmişti

Daha önce 8 Şubat’a kadar süresi olan gizlilik sözleşmesi kullanıcıların yoğun tepkileri sonucunda 15 Mayıs 2021 tarihine ertelenmişti. Bilindiği üzere WhatsApp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alınmıştı. WhatsApp zaten yıllardır kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşıyordu. Gizlilik sözleşmesinin onaylanması kısaca bu işe resmiyet kazandırtacak. Facebook, sözleşmenin onaylanmasının kullanıcılara daha iyi reklam göstermek için olduğunu belirtmişti. Görünen o ki sözleşmeyi onaylamak Facebook gelirlerini daha da arttıracak. Söz konusu sözleşmeye Avrupa Birliği ülkeleri dahil değil çünkü AB sınırları içerisinde yürürlükte bulunan Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) WhatsApp gizlilik sözleşmesine engel teşkil ediyor.

Rakiplere yaradı

Gizlilik sözleşmesini kabul etmek istemeyen kullanıcılar Telegram başta olmak üzere yeni platformlara yöneldi. Ocak ayında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıklayan Telegram için kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Telegram uygulaması dışında Bip, Signal ve Viber gibi uygulamaların da kullanıcılarının arttığına şahitlik etmiştik. Ayrıca bu dönemde, verilerinizi hiç bir şekilde işlemiyoruz, bilgileriniz güvende, verilerinizi kimse ile paylaşmıyoruz gibi söylemlerle hem reklam yapılmış hem de WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesine atıfta bulunulmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER