Teknozete

Xiaomi elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor

Xiaomi elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor
20 Şubat 2021 - 19:05 'de eklendi ve 165 kez görüntülendi.

Birçok sektörde kendini ispatlayan Çinli şirket araba piyasasına da girmeyi planlıyor. Xiaomi elektrikli otomobil üretecek iddiasını bizzat şirkete yakın kişilerden duyuyoruz. Ayrıca dev şirketin araba pazarına girmek konusunda ciddi ve istekli olduğu da gelen söylentiler arasında. Xiaomi elektrikli otomobil üretirse rakiplerine ciddi bir alternatif olabilir.

Kendi arabasını üretmeyi planlayan teknoloji devi, bunun stratejik bir hamle olacağını düşünüyor. Henüz ayrıntıları tam belirlenemeyen projenin bizzat Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından yönetileceği belirtiliyor. Proje, Xiaomi tarafından resmi olarak açıklanmadığı için bu bilgiler şu anlık iddia niteliğinde.

Xiaomi araba elektrikli olacak

Proje hakkındaki en önemli iddia, elektrikli bir otomobil olması yönünde. Artık yeni araçlarda trend elektrik teknolojisi kullanmak. Petrol kaynağının sınırlı olması sebebiyle bir gün bu enerji kaynağı doğal olarak bitecek. Elektrikli araçların doğaya oldukça az zarar vermesi de arabalarda elektrik teknolojisi kullanmanın iyi ve çevreci bir fikir olduğunu gösteriyor. Dizel ve benzinli araçların bilinen bazı eksi yönleri şu şekilde; fosil yakıtların çevreye ve insan vücuduna olumsuz etkisi, hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olmaları, sürdürülebilirliğinin olmaması, elektriğe göre pahalı olmaları, verimliliği düşürmesi ve pahalı bakım masrafları, su kirliliğine neden olmaları… Göründüğü üzere fosil yakıtların oldukça çok zararları bulunuyor. Bu yüzden dünya genelinde elektrik teknolojisine hızlı bir geçiş söz konusu. Xiaomi tarafından üretilecek otomobilin elektrikli olmasına kesin gözlerle bakılıyor.

Lei Jun 2013 yılında iki defa Elon Musk’ı ziyaret etmişti. Elektrikli araba lideri Tesla, Xiaomi’ye de ilham vermişe benziyor. Xiaomi elektrikli otomobili görünüm olarak Tesla araçlarına benzeyebilir. Xiaomi’nin araba piyasasına girme sebeplerinden biri de telefon sektöründe yaşanan durgunluk. Daha önce Apple’ın araba piyasasına gireceği haberlerini de duymuştuk.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER